Skrót SCRUM nie jest akronimem – nie oznacza konkretnych słów, ale pochodzi z terminologii sportowej, a dokładniej z rugby.
Co oznacza SCRUM?
SCRUM to nie pierwsze i nie ostatnie połączenie biznesu i sportu lub biznesu i sztuki.
W rugby „scrum” (skrót od „scrummage” czyli „młyn”) oznacza ustawienie, w którym zawodnicy z drużyny współpracują, aby przejąć piłkę i rozpocząć własną akcję. W kontekście zarządzania projektami Scrum nawiązuje do tej współpracy, zespołowego podejścia i elastyczności w osiąganiu celu.
Twórcy Scrum – Ken Schwaber i Jeff Sutherland – zapożyczyli ten termin z artykułu „The New New Product Development Game” autorstwa Takeuchi i Nonaki, opublikowanego w 1986 roku w Harvard Business Review. Autorzy artykułu opisali podejście zespołowe do rozwoju produktów cyfrowych, które jest analogiczne do gry w rugby.
SCRUM nigdy sam!
SCRUM w kontekście zarządzania projektami to nie skrót, ale metafora podkreślająca dynamiczną, iteracyjną (opartą na cyklach), a czasami iteracyjno-przyrostową i zespołową naturę tej metody pracy. Po zapoznaniu się z nią w szczegółach zauważysz, że autorzy tej metody mocny akcent postawili na zespół scrumowy, przypisując mu precyzyjnie określone role. Nie powiem, ale wcale nie jest łatwe i proste zaspokoić oczekiwania twórców tej metody pracy nad projektami.
Czym się zajmuje SCRUM?
Scrum to metoda, konkretny schemat (z ang. framework, struktura) działania opartego na zasadach Agile. W skrócie to:
- jeden z najpopularniejszych sposobów wdrażania Agile, zwłaszcza w zarządzaniu projektami i zespołach programistycznych. Stosowany powszechnie tam, gdzie efektywność pracy i komfort idą w parze z zadowoleniem użytkownika i klienta.
- Scrum precyzyjnie definiuje „jak” wdrażać Agile dając konkretne narzędzia, role i praktyki do pracy w sposób iteracyjny i zwinny.
Z czego składa się SCRUM?
Role w Scrumie:
- Scrum Master – nadzoruje przebieg projektu, wspiera zespół, usuwa przeszkody, dba o przestrzeganie Scruma.
- Product Owner – dba o zrozumienie celu w jakim zespół pracuje, wybiera zadania do wykonania, nadaje priorytety, reprezentuje interesy interesariuszy.
- Zespół Scrumowy (Developerzy) – to samoorganizujący się zespół odpowiedzialny za dostarczanie produktu. Tu spotkacie członków różnych specjalności takich jak programista, webdeveloper, tester, analityk itp.
Artefakty Scruma:
- Backlog produktu (z ang. Product Backlog) – lista funkcji i zadań do wykonania, jest otwarta, a wszystkimi zadaniami w niej zapisanymi zarządza Produkt Owner.
- Backlog sprintu (z ang. Sprint Backlog) – zadania wybrane do realizacji w bieżącym sprincie.
- Przyrost (z ang. Increment) – działający produkt lub ukończona praca na koniec Sprintu lub wszystkich Sprintów.
Ceremonie w Scrumie:
- Planowanie Sprintu (z ang. Sprint Planning) – planowanie zadań na sprint.
- Codzienny SCRUM (z ang. Daily Scrum) – codzienne, krótkie spotkania zespołu.
- Przegląd sprintu (z ang. Sprint Review) – przegląd rezultatów sprintu.
- Retrospektywa (z ang. Sprint Retrospective) – refleksja nad procesem pracy w celu ulepszeń.
Sprinty to iteracje o stałej długości (najczęściej 1-4 tygodnie), ale w przypadku prostych produktów możecie ten czas dowolnie definiować.
Czy SCRUM nadaje się wyłącznie do projektów IT?
Absolutnie nie! To, że SCRUM stosowany jest przez firmy informatyczne nie znaczy, że nie można zastosować go w każdym innym projekcie np. digital marketingowym. Z metod zwinnych korzystamy w pracy nad kampaniami reklamowymi, e-commerce, tworzeniu oprogramowania, czy employer brandingu. Ponieważ znamy i stosujemy kilka innych metod zarządzania projektami, łączymy je w „mieszankę firmową” dzięki czemu nie mamy problemu z „dowożeniem projektu” lub jego jakością. Nie jest to oczywiście proste, samego SCRUMa uczyliśmy się i wdrażaliśmy 12 m-cy, zanim zaczął dobrze działać.
W jakich projektach warto wdrożyć SCRUM?
Jeśli bliska Twojemu sercu jest metoda Agile to dla jej realizacji potrzebujesz narzędzia, które tę filozofię realizacji projektów usystematyzuje. Idealny jest tu SCRUM, ale pod jednym warunkiem. Jeśli okaże się dla Ciebie zbyt skomplikowany, nie pasujący do struktury Twojej firmy, nie porzucisz go a dopasujesz. Nie ma znaczenia jaką metodę zarządzania projektami i jakością wybierzesz, ważne żebyś jakąkolwiek wybrał.
SCRUM, od czego zacząć?
Chcesz zrealizować projekt digital marketingowy, informatyczny, wdrożyć w firmie Agile, Scrum lub Jira (wspiera metody zwinne), interesujesz się tym tematem i chcesz się dowiedzieć jak zarządzamy projektami i jakością?
Od 30 lat zarządzam projektami marketingowymi, digital marketingowymi, MarTech oraz sprzedażowymi, jestem założycielem, CEO i Project Managerem w Honki Digital Agency, agencji digital marketingowej o ponad 20 – letniej historii.
Porozmawiajmy, napisz do mnie na linkedin lub zadzwoń do Honki zawsze chętnie pomogę, tak jak pomogliśmy już ponad 1000 klientom B2B i B2C w UE.
Źródła:
- https://www.scrumalliance.org
- https://agile247.pl/scrum/
- https://www.youtube.com/watch?v=RtQ3tpq-RuE
Autor artykułu: Marcin Rząca i na linkedIn