Agile to nie metodologia i można mieć wątpliwość, czy metodyka. Jedno jest pewne, to metoda pracy skupiająca się na potrzebach użytkownika i klienta, stawiająca na iteracyjny sposób pracy i samoorganizujący się zespół.
Kiedy spotkałem się pierwszy raz z pojęciem Agile?
Był rok bodajże 2012 i szukaliśmy osób do pracy w zespole programistycznym. Spotykałem się z wieloma kandydatami, między innymi tymi, którzy rezygnowali z pracy w Allegro (pozdrawiam), ponieważ tam rozpoczęto wdrażanie w pracy metody Agile. Po wysłuchaniu, czym jest ta metoda, okazało się – ku zdziwieniu kandydatów – że choć metoda, według której pracujemy w HONKI nie nazywa się po angielsku i tak ładnie, jest dokładnie tym samym. Kluczem w całej sprawie jest zapewne fakt, że dla mnie jako zarządzającego i marketingowca naturalnym jest, że zadowolenie klienta (konsumenta i użytkownika) jest najważniejsze.
Czym jest metoda Agile?
Agile to po polsku metoda zwinna pracy nad tworzeniem oprogramowania. To podstawa, zestaw zasad i założeń stawiających użytkownika i klienta w centrum. Patrząc od strony procesu tworzenia oprogramowania skupia się na współpracy zespołów oraz iteracyjnym trybie oddawania oprogramowania. Stanowi swoiste odejście od metod bazujących na pisaniu tomów dokumentacji dużych fragmentów oprogramowania, realizujących dziesiątki i setki funkcji na raz, w kierunku MVP (Minimum Viable Product), czyli fragmentów, które można implementować u klientów, obserwować, wyciągać wnioski i modyfikować. Szczegóły zajdziecie w Manifeście Agile, w dalszej części artykułu.
Czy można mieć własną metodę Agile?
Metodę tworzenia oprogramowania, wręcz identycznej jak Agile w połączeniu ze SCRUM, wypracowaliśmy przez lata, a była oparta na metodzie Kaizen, analizie raportów efektywności pracy oraz własnym tygodniowym rytmie pracy. Samodoskonalenie oraz rozliczanie pracy w cyklach tygodniowych, wynikały z konieczności trzymania się budżetu (jesteśmy małą spółką), pilnowania planów projektowych oraz stawianiu użytkownika w centrum zgodnie z zasadą User – centered design, które tak jak Customer – centric design są nam bliskie od zawsze. Jestem pewien, że niejedna firma optymalizująca pracę i stawiająca na komfort pracy i zadowolenie klienta dochodzi do podobnych jak my, własnych metod. Pracujemy w systemie iteracyjno-przyrostowym co też jest cechą metod zwinnych.
Czym jest metoda Agile?
Manifest Agile stworzony w 2001 roku przez zespół 17 ekspertów miał rozwiązać problem dotyczący tworzenia oprogramowania. Narastające koszty pracy, wyścig na funkcjonalności i frustracja użytkowników oprogramowania powodowały, że firmy tworzące oprogramowanie dochodziły do ściany i musiały podjąć kroki, aby tę sytuację uzdrowić. Po spotkaniu zespołu samych znakomitości w roku 2001, na stronie WWW pod adresem https://agilemanifesto.org pojawiła się informacja z podsumowaniem prac i przesłaniem dla innych. Autorzy przedstawili 4 swoje wartości:
- Ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia
- Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację
- Współpraca z klientem ponad negocjacje umów
- Reagowanie na zmiany ponad podążanie za planem
Choć brzmi to jak marzenie klienta i użytkownika, niestety takie podejście nie było dla firm informatycznych tak oczywiste jak się nam obecnie wydaje. Czytając te cztery punkty, można sobie wyobrazić ich zastosowanie nie tylko w przypadku tworzenia oprogramowania, ale również innych dziedzinach, branżach czy rynkach.
Kto jest twórcą metody Agile?
Twórcami Agile są osoby związanie z zarządzeniem projektami IT, mądrzy, poszukujący rozwiązań i otwarci na nowe sposoby myślenia i metody pracy. Poznajcie ich:
- Kent Beck
- Mike Beedle
- Arie van Bennekum
- Alistair Cockburn
- Ward Cunningham
- Martin Fowler
- James Grenning
- Jim Highsmith
- Andrew Hunt
- Ron Jeffries
- Jon Kern
- Brian Marick
- Robert C. Martin
- Steve Mellor
- Ken Schwaber
- Jeff Sutherland
- Dave Thomas
Manifest zwinnego programowania. 12 punktów.
Bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy! Nawet jeśli we fragmencie, z pewnością podniesiecie jakość i zmniejszycie frustrację, z czego klienci na bank się ucieszą.
- Najwyższy priorytet ma dla nas zadowolenie klienta dzięki wczesnemu i ciągłemu wdrażaniu wartościowego oprogramowania.
- Bądźcie gotowi na zmiany wymagań nawet na późnym etapie jego rozwoju. Procesy zwinne wykorzystują zmiany dla zapewnienia klientowi konkurencyjności.
- Dostarczajcie funkcjonujące oprogramowanie często, w kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych odstępach. Im częściej, tym lepiej.
- Zespoły biznesowe i deweloperskie muszą ściśle ze sobą współpracować w codziennej pracy przez cały czas trwania projektu.
- Twórzcie projekty wokół zmotywowanych ludzi. Zapewnijcie im potrzebne środowisko oraz wsparcie i zaufajcie, że wykonają powierzone zadanie.
- Najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem przekazywania informacji zespołowi deweloperskiemu i wewnątrz niego jest rozmowa twarzą w twarz.
- Działające oprogramowanie jest podstawową miarą postępu.
- Procesy zwinne umożliwiają zrównoważony rozwój. Sponsorzy, deweloperzy oraz użytkownicy powinni być w stanie utrzymywać równe tempo pracy.
- Ciągłe skupienie na technicznej doskonałości i dobrym projektowaniu zwiększa zwinność.
- Prostota – sztuka minimalizowania ilości koniecznej pracy – jest kluczowa.
- Najlepsze rozwiązania architektoniczne, wymagania i projekty pochodzą od samoorganizujących się zespołów.
- W regularnych odstępach czasu zespół analizuje możliwości poprawy swojej wydajności, a następnie dostraja i dostosowuje swoje działania do wyciągniętych wniosków.
Gdzie metoda Agile znajduje zastosowanie?
W projektach, które można tworzyć iteracyjnie lub iteracyjno-przyrostowo. Szczerze, to nie przypominam sobie w ostatnim czasie projektu realizowanego w inny sposób, ale jestem w stanie wyobrazić sobie, że nie wszędzie ta metoda się sprawdzi, chociażby ze względu na konieczność wspólnej pracy, czyli współpracy. Firmy, szczególnie o dość skostniałych strukturach pełne są tzw. silosów, czyli tabliczek na drzwiach „Marketing, nie wchodzić”, „Sprzedaż, nie przeszkadzać” „IT, mamy ważniejsze sprawy niż Twoja”.
Przykład projektu w modelu Agile
Weźmy dwa typy projektów, często realizowanych przez agencje interaktywne, niech to będzie oprogramowanie oraz kampania reklamowa. Dokładnie mam na myśli kampanię reklamową dla marki Twinson (firma Deceuninck) oraz oprogramowanie dedykowane o nazwie Portal Strefa Partnera dla firmy Novarent. W obu przypadkach skorzystaliśmy z filozofii Agile, ale zastosowaliśmy różne metody. Oprogramowanie realizowaliśmy korzystając z metody SCRUM, a zarządzane kampanią reklamową wsparliśmy metodą Kanban.
Czy Agile to SCRUM?
Często spotkać można pojęcia Agile i SCRUM stosowane zamiennie, co nie jest właściwe. Agile to filozofia, zasady, sposób myślenia lub prawie stan umysłu. SCRUM natomiast to schemat i struktura działania (z ang. framework) w ramach Agile. Przykłady innych metod i frameworków opartych na Agile to: Kanban, XP (Extreme Programming), Lean i inne. Scrum określa „jak” wdrażać Agile dając konkretne narzędzia, role i praktyki do pracy w sposób iteracyjny a przede wszystkim zwinny.
Agile bez SCRUM istnieje, ale SCRUM bez Agile nie ma sensu, ponieważ stanowi zaledwie jego nadbudowę.
Co to jest metoda Agile? Podsumowanie.
Metoda Agile, inaczej zwinna metoda tworzenia oprogramowania podbija swoją prostotą i racjonalnością serca wielu project managerów. Choć powstała na potrzeby firm informatycznych i dotyczy metody tworzenia oprogramowania, jest niezwykle uniwersalna i oparta o zdrowy rozsądek. Wartości Agile koncentrują się na budowaniu efektywnych relacji, dostarczaniu wartości użytkownikom w maksymalnie krótkim czasie, elastyczności wobec zmian i na skupieniu się na tym, co naprawdę ważne w procesie wytwarzania produktu. Nie brzmi to uniwersalnie? Dla mnie tak.
Agile, od czego zacząć?
Potrzebujesz wdrożyć projekt, ale nie wiesz, jak się za niego zabrać? Od 30 lat zarządzam projektami marketingowymi, digital marketingowymi, MarTech oraz sprzedażowymi, jestem założycielem, CEO i Project Managerem w Honki Digital Agency, agencji digital marketingowej o ponad 20 – letniej historii.
Porozmawiajmy, napisz do mnie na linkedin lub zadzwoń do Honki zawsze chętnie pomogę tak jak pomogliśmy już ponad 500 klientom B2B i B2C w UE.
Źródła:
- https://agilemanifesto.org
- https://www.atlassian.com/pl/agile/manifesto
- https://www.atlassian.com/agile/agile-at-scale
- https://www.atlassian.com/pl/agile/kanban/kanban-vs-scrum
- https://www.scrumalliance.org
- https://www.youtube.com/watch?v=RtQ3tpq-RuE
- https://www.kozminski.edu.pl/pl/review/zwinne-zarzadzanie-projektami-agile-w-pigulce
Autor artykułu: Marcin Rząca i na linkedIn